Rezervasyon

Rezervasyon Formu

>ALIŞ
Araç Alış Yeri
Araç Alış Tarihi
Araç Alış Saati
İADE
Araç İade Yeri
Araç İade Tarihi
Araç İade Saati

Aracınız Uzun Yola Hazır Mı?

22/12/2017

Aracınızın bakımlarını düzgün ve zamanında yaptırmak hem güvenliğiniz hem de konforunuz için oldukça önemlidir. Bu önem uzun yolculuklara çıkarken daha da artar. Zira değişen yol ve hava koşullarına karşı hazırlıklı olmak sizi yolda başınıza gelebilecek tatsız sürprizlere karşı korur.

İster kendi aracınızla, isterseniz de kiraladığınız bir araçla seyahate çıkacak olun; yapmanız gereken bir takım kontroller olacaktır. Eğer araç kiralayacaksanız ve bu hizmeti profesyonel bir araç kiralama şirketinden alıyorsanız, içiniz rahat olabilir. Zira bu durumda zaten aracınızın bakımları yapılmış ve sizin ihtiyacınıza göre hazırlanmış olacaktır.

Bu yazımızda araç kiralarken dikkat etmeniz gereken unsurların üzerinde durduk. Gelin, uzun yola çıkmadan önce gözden geçirmeniz gerekenlere beraber göz atalım.

Lastikleriniz iyi durumda mı?

Ne olursa olsun, aracınızın lastiklerini kontrol etmeden uzun yola çıkmayın. Dişleri 4 mm’nin altındaki lastikleri mutlaka değiştirin. Bunun yanında mevsime uygun lastik kullandığınızdan emin olun. Havanın sıcak olduğu mevsimlerde, ısınan zemine uygun olmayan lastiklerin araçlarda güvenlik riski oluşturacağını unutmayın. Kış aylarında ise kullanacağınız kış lastikleri, yağmur ve buzlanma gibi bazı meteorolojik olayların beraberinde getirdiği riskleri ve tehlikeyi azaltırlar. Bu nedenle yola çıkmadan önce içinde bulunduğunuz mevsim şartlarını gözeterek lastiklerinizin bakımını yaptırmak önemlidir.

Kullanım ömrünü tamamlamış lastikler, aracın yol tutuşu özelliğini kaybetmesine ve fren mesafesinin uzamasına yol açtığından zamanında değiştirilmesi gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Bu nedenle özellikle seyahate çıkmadan lastik diş derinliğinin kontrol edilmesi önemlidir. Ayrıca lastiklerdeki hava basıncının aracın yüküne ve tipine göre ayarlanması da gözden kaçmaması gereken bir diğer nokta.

Yola çıkmadan önce kontrol listesi yapın

Uzun yola çıkmadan önce kontrol listenizde olması gereken diğer maddeler ise şöyle:

  • Aracınızın periyodik bakımı çerçevesinde, fren sisteminin kontrolü ve gerekiyorsa balata değişimi, fren hidroliği yağının mutlaka kontrol ediniz.
  • Kriko, süspansiyon, rotil, rot kolu, direksiyon aksamı ve tekerlerin bağlı bulunduğu aksamlar ile motor kayış aksamı, stepne ile aküyü kontrol ediniz.
  • Yağ kontrolünün yapınız ve eğer yağ değişimine kısa bir süre kaldıysa beklemeden yağınızı değiştiriniz.
  • Farlarınızın sorunsuz çalıştığından emin olunuz.
  • Radyatör suyunuzu ile silecek suyunuzu kontrol ediniz
  • .
  • Teknik bakımların yanı sıra sürücülerin ceza almamaları için aracın yasal yükümlülükleri olan araç muayenesi ile Zorunlu Trafik Sigortası tarihinin kontrol edilmesi

Ekar Global ile bunları düşünmenize gerek kalmaz

Eğer yola kafanız rahat bir şekilde çıkmak ve tüm bunları düşünmek istemiyorsanız size aracınızı Ekar Global’den kiralamanızı tavsiye ederiz. Çünkü Ekar Global’den araç kiralama hizmeti almanız durumunda, aracınızın tüm bakımlarının zamanında yapıldığından emin olursunuz. Ayrıca yolda başınıza gelebilecek tatsız sürprizlere karşı da Ekar Global profesyonel destek ekibiyle her zaman yanınızda!

Diğer Blog Yazıları
Sosyal Medya
Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için sosyal medyada bizi takip edin!